Kateřina Smutná

Běžkyně na lyžích

Ahoj Katko, děkuji za to, že sis udělala čas na rozhovor. Můžeš nám trošku zrekapitulovat svou sportovní kariéru, tvé úspěchy a plány do budoucna?

V 90. letech minulého století (haha) jsem začala s během na lyžích. Ze začátku to nevypadalo, že ze mě vůbec něco bude. Jako dorostenka jsem ale získala několik titulů mistryně ČR a to byl impuls, abych ten sport začala brát vážně. V roce 2002 jsem byla zařazena jako juniorka do reprezentace A družstva žen, avšak to se moc nepovedlo (s tehdejším trenérem jsem fakt kámoška nebyla). Shodou různých okolností jsem pak spolu se svým trenérem zakotvila v Rakousku. Tirolsko se stalo mým domovem a během dvou let jsem jako nejlepší rakouská běžkyně získala jejich občanství. Následovalo docela hezkých 11 let, přes 250 startů ve Světovém poháru, stihla jsem 2 olympiády a 5 mistrovství světa. Mezi největší úspěchy patří 19 umístění v top 10 ve Světovém poháru, 11. místo ze ZOH ve Vancouveru, 8. místo ze ZOH v Soči a ještě 11. místo z MS v Sapporu. V roce 2015 jsem přesedlala na dálkové běhy a podařilo se mi hned první rok vyhrát celý seriál světové série. V seriálu Ski classics se mi za posledních 5 sezón podařilo zvítězit v 11 závodech, přičemž největší úspěch mé kariéry je vítězství na Vasove běhu v roce 2016. V roce 2017 jsem přestoupila sportovně zpět pod českou vlajku. Plány do budoucna nemám. Jediné, co plánuji, je založení rodiny. J


V poslední době se ti daří, letos jsi suverénně vyhrála mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích, i přes bolavé zápěstí obhájila druhé místo v 50kilometrém závodě Ski Classics a první místo Jizerské padesátky ti uteklo jen o 39 vteřin. Čemu vděčíš za tyto výsledky a seš s nimi spokojená?

Aby sportovec dosahoval výborných výsledků, na prvním místě musí mít pevné zdraví. Jedině zdravý sportovec dokáže kvalitně trénovat a závodit. S přibývajícím věkem je cítit opotřebování organismu. Kromě kozího kolostra mám i velkou podporu ve vodě AquaStamina, kterou piju hlavně den před závodem a při závodění.


Zima pro tebe musí být náročné období, jak se připravuješ na těžší závody a jak probíhá tvůj běžný tréninkový den?

Ráda si pospím. Vím, že denně musím stihnout odtrénovat zhruba 4 hodiny, takže na trénink vyrážím kolem 9:30. Většinou trénuju dvoufázově, třetí fázi neznám.  Vždycky mám hlavní fázi dopoledne, obědvám kolem 13. hodiny a odpoledne jdu ještě na jeden menší trénink. Večer se většinou ještě chvilku protahuju.


Držíš také nějakou dietu při závodění? Pozoruješ vliv stravy, kterou zvolíš před závodem? Používáš nějaké doplňky stravy?

Protože někdy máme třeba i pět maratonů každý víkend po sobě, nemůžu držet plnou sacharidovou dietu. Od pondělí do středy vynechávám vyloženě sladká jídla a od čtvrtka to zase doháním. Takže první polovinu týdne trpím a těším se na čtvrtek.  Poslední dny před závodem jím hlavně těstoviny a lehké krutí maso. Oproti minulé sezóně jsem úplně upustila od chemických iontových nápojů a gelu, po kterých jsem měla pokaždé zkažený žaludek. Místo ionťáku si vařím speciální BIO nápoj z japonského čaje a AquaStaminy. A místo gelu jednoduše rozmixuji pár datlí s vodou.


Zajímají mě tvoje zkušenosti s energeticky nabitou vodou AquaStamina. Kdy ji piješ a jaký vliv má na tvé výkony?

Na vodíkovou vodu nedám dopustit! Doporučil mi ji pan doktor Gocal, který pomáhá se zdravím profesionálních sportovců. AquaStamina mi pomáhá se zlepšením sportovního výkonu a regenerací. Jednu si dávám den před závodem, další ráno před startem a poslední hned po dojetí do cíle. Druhý den ani nevím, že jsem nějaký závod jela. Teď trošku kecám , ale pravdou je, že svalově se cítím o 100 % lépe, než kdybych pila vodu z kohoutku.


Poslední roky jsi vyměnila krátké sprintovací závody na dálkové běhy. Jak moc je důležitá psychika u dlouhých závodů? Musíš mít hodně pevnou vůli, na co při závodění myslíš?

Psychika je důležitá u obou typů závodů. U těch sprintů ještě o něco víc, protože člověk musí být stoprocentně koncentrovaný po celou dobu, což jsou zhruba 3 minuty. Já mám naštěstí výhodou, že jsem nervózní jen málokdy. Při závodění myslím hlavně na to, abych si průběžně brala tablety proti křečím, protože jsem s nimi měla v minulosti velké problémy. Taky myslím na to, kdy přijde další občerstvovačka. Ze všeho nejradši se ale kochám přírodou, a to hlavně když je hezký počasí, mám rychlý lyže a super formu.


Mockrát díky za odpovědi a ať se ti daří!