Jan Laštůvka

Profesionální český fotbalista

Kdo je Jan Laštůvka?
Jan Laštůvka je český fotbalový brankář a bývalý reprezentant. Působí v klubu FC Baník Ostrava. Mimo jiné působil na klubové úrovni na Ukrajině, v Německu a Anglii. Jan Laštůvka je jedním z prvních velkých jmen, která oblékla naše rukavice. I to je pravděpodobně důvod proč může být hrdým držitelem přezdívky „český gólman”.

Kariéra
Fotbal začal hrát jako útočník, ale po půlroce se nějakým způsobem dostal do brány. Jako malý hrával za dvě věkové kategorie, v té starší chytal a v té mladší hrál v útoku.

Jeho velkým snem bylo stát se součástí reprezentace, tedy asi podobně jako tomu bylo v případě jiných mladých a ambiciózních fotbalistů. Sen nezůstal snem a po několika úspěších nezůstal bez povšimnutí. Debutoval a následně zahájil úspěšnou kariéru pod záštitou různých klubů.

V A-mužstvu ČR debutoval 3. 9. 2011 v kvalifikačním zápase v Glasgow proti reprezentaci Skotska (remíza 2: 2).
11. září 2012 nastoupil v přátelském utkání proti Finsku (porážka 0: 1).
6. února 2013 v Manise nastoupil v přátelském utkání proti domácími Turecku a podal znamenitý výkon, když zlikvidoval několik nebezpečných šancí domácích. Česká republika zvítězila nakonec 2: 0. Byl to jeho třetí a poslední zápas za český národní tím.


Pozoruhodný úspěch
Klubové:
FC Baník Ostrava
1× mistr české nejvyšší ligy (2003/04)
Šachtar Doněck
2× mistr Premier-ligy (2004/05, 2005/06)
K dlouhodobé kondici mu podle jeho vlastních slov mimo jiné výrazně přispívá i zmiňovaná Aqua Stamina, přičemž výrazný rozdíl je patrný zejména v rychlosti regenerace.