Kozí kolostrum a klíšťata

Velká většina lidí využívá kozího kolostra převážně jako prevenci a nebo i následně při léčení akutních infekcích a to hlavně v období zimních měsíců, kdy je velký výskyt chřipek, viróz i zánětů průdušek bakteriálního typu. Na jednu stranu je pravdou, že v létě je situace pro naše tělo mnohem lepší a vše je na naší straně- máme čerstvé ovoce, zeleninu, vitamin D ze slunce, aj. Ale i přes všechna tato pozitiva se i v létě lidé a zvířata velmi často setkávají s jedním velmi zákeřným živočichem, který mnohdy ani není vidět: klíštětem.

Na tohoto malého tvora si musíme dát pozor od března do listopadu z toho důvodu, že přenáší dva patogeny, které jsou pro člověka velmi nebezpečné a těmi jsou:

 

Borrelia burgdorferi

 

– je původcem multisystémového onemocněni zvaného lymská borelióza. Promořenost klíšťat, nesoucí tyto bakterie v České republice dosahuje až 30%! Časným příznakem tohoto onemocnění je červená skvrna okolo místa přisátí klíštěte, která je obvykle větší než 5 cm. Dalším časným projevem je také horečka, třes ve svalech, únava. Příznaky jsou velmi podobné jako u chřipky.  Zhruba okolo 3 měsíců se mohou vyskytnou bolesti hlavy, obrny lícního nervu, bolesti zad a končetin. Nejčastějším problémem jsou zánětlivé projevy pohybového aparátu- šlach, úponů vazů, šlach do kosti a kloubních pouzder.

– Naše tělo se proti této infekci brání zvýšenou tvorbou imunoglobulinů M (IgM) a později i imunoglobulinů G (IgG).

 

Virus klíšťové encefalitidy

 

– jestliže je klíště nositelem tohoto infekčního virového onemocnění, může k jeho přenosu na člověka dojít už po dvou hodinách od přisátí. Onemocnění probíhá často ve dvou fázích, kdy akutní fáze trvá zhruba 2-3 týdny. Může se však projevit pouze jedna fáze a nebo vše proběhne bezpříznakově. Projevy jsou velmi podobné jako u lymské boreliózy.

–  Po prodělání této nemoci mohou zůstat i trvalé následky například chronické bolesti hlavy, třes, obrna svalů v obličeji a končetin aj. I po prodělání této nemoci není záruka, že je naše tělo proti tomuto onemocnění imunní!

 

 

Je možné snížit riziko těchto závažných onemocnění?

 

Zcela jistě je. Kozí kolostrum Betula je získáváno od koz, které mají volný přístup k pastvě, což znamená, že se denně setkávají s klíšťaty. Díky tomu jsou schopny se oběma zmíněným nemocem bránit, protože jejich imunitní systém umí zasáhnout včas a virus klíšťové encefalitidy i borrelie likviduje dříve, než se v těle kozy usadí.

MUDr. Radan Gocal dodává: “ Kozí kolostrum obsahuje mnoho imunitních látek, které lze přenést na člověka i jiné zvíře a tím mu předat informace, jež imunitní systém organismu potřebuje. Preventivní užívání kozího kolostra, které je získané od volně se pasoucích koz především v Čechách a na Moravě, které se s klíšťaty běžně setkávají, je možnost, jak se snažit onemocnění předejít. Viry a bakterie přenášené klíšťaty nemusejí být v jiných částech světa i Evropy identické, a je tedy nutné, aby kozí kolostrum pocházelo z České republiky a bylo nepasterizované. Právě nepasterizované kolostrum v sobě obsahuje veškeré látky- především imunoglobuliny G (IgG), které organismu pomáhají posílit imunitní systém”.

Dále je vhodné zaměřit se na to, jakou metodou kolostrum bylo sušeno. Nevhodná metoda sušení (jakákoliv jiná než lyofilizace), velmi snižuje obsah účinných látek v kolostru.

 

 

 

TIP: Jede Vaše dítě na letní tábor? Ochraňte ho před onemocněním Borreliózou či klíšťovou encefalitidou Dětským kozím kolostrem, které si může vzít s sebou a Vy budete mít jistotu, že jste pro jeho ochranu udělali maximum.